45×5=5×40+5×5=200+25=225
145×5=5×100+5×45=500+225=725
1145×5=5×1000+5×145=5000+725=5725
23×2=2×20+2×3=40+6=46
123×2=2×100+2×23=200+46=246
1123×2=2×1000+2×123=2000+246=2246
2. Պարզի՛ր, թե նշված թվերից, որը կարող ես դնել աստղանիշի փոխարեն։
60×8=480 8, 80, 9, 90
835-35=800 15, 25, 35, 45
270:30=9 30, 50, 40, 5
450+250= 800 150, 250, 350
3. Համառոտագրի՛ր և լուծի՛ր։
- Մարիամը գրիչի համար վճարեց 270 դրամ, իսկ տետրի համար 70 դրամով ավել։ Որքա՞ն վճարեց նա գնումների համար։
Գրիչ-270 դրամ
Տետր-70 դրամով ավել
Որքան վճարեց միասին
Լուծում
270+70=340
270+340=610
Պատ.՝ 610 դրամ:
- Երեք բաքում միասին կա 500 լիտր ջուր։ Հայտնի է, որ առաջին բաքում կա 110լ ջուր, երկրորդում՝ առաջինից 150լ-ով ավել։ Քանի՞ լիտր ջուր կա երկրորդ և երրորդ բաքերում։
3 բաքում միասին կա 500լ
I –ում ՝110 լ
II-ում՝ 150 լ ավել
Քանի՞ լիտր կա II և III-ում:
Լուծում
110+150=260
500-(110+260)=500-370=130
Պատ.՝ II-ում՝260լ; III-ում՝ 130լ: