Posted in Մաթեմատիկա

Դասարանական – 04.02.2021

Վարժ 456.

Հայկը 12կգ ձմերուկի համար վճարեց 320 դրամով ավելի քան Արան՝ 8կգ-ի համար: Յուրաքանչյուրը որքան է վճարել իր գնած ձմերուկի համար:

Լուծում

12-8=4

320:4=80

80×12=960

80×8=640

Պատ.՝640 և 960

Վարժ 457.

Սոնան 7 տուփ կարագի համար վճարեց 680 դրամով ավելի, քան Աննան՝ 5 տուփի համար: Աղջիկներից յուրաքանչյուրը որքա՞ն վճարեց իր գնած կարագի համար:

Լուծում

7-5=2

680:2=340

340×7=2280

340×5=1700

Պատ.՝ Աննան-1700 դրամ, Սոնան-2280 դրամ

Unknown's avatar

Author:

Բարև Ձեզ: Բարի գալուստ իմ ուսումնական բլոգ: Ես Ալեքն եմ: Ես սովորում եմ Մխիթար Սեբաստացի Կրթահամալիրի Հարավային դպրոցում, 3-րդ դասարանում: Ես շատ եմ սիրում իմ դպրոցը: Ես սիրում եմ նկարել, համակարգչային խաղեր խաղալ և հեծանիվ վարել:

Leave a comment