Posted in Մաթեմատիկա

Մաթեմատիկա

Խնդիր  458.

Հայկը 15կգ ծիրանի համար վճարեց 360 դրամով ավել, քան արան 12 կգ-ի համար: Նրանցից յուրաքանչյուրը որքան է վճարել իր գնած ծիրանի համար:

Լուծում

15-12=3

360:3=120

15×120=1800

12×120=1440

Պատ.՝1800 և 1440

Խնդիր 459

Խանութը I օրը վաճառեց 24կգ վարունգ, իսկ II օրը՝ 20 արկղ: Քանի՞ կիլոգրամ վարունգ վաճառեց խանութն այդ երկու օրում, եթե II օրը վաճառվեց 120 կգ-ով պակաս, քան առաջին օրը:

Լուծում

24-20=4

120:4=30

24×30=720

20×30=600

720+600=1320

Պատ.՝1320 կգ վարունգ

Unknown's avatar

Author:

Բարև Ձեզ: Բարի գալուստ իմ ուսումնական բլոգ: Ես Ալեքն եմ: Ես սովորում եմ Մխիթար Սեբաստացի Կրթահամալիրի Հարավային դպրոցում, 3-րդ դասարանում: Ես շատ եմ սիրում իմ դպրոցը: Ես սիրում եմ նկարել, համակարգչային խաղեր խաղալ և հեծանիվ վարել:

Leave a comment