Վարժ. 771
Արտահայտի՛ր նշված միավորներով
ա) 3023մ=3կմ 23մ
452սմ=4մ 52սմ
324մմ=32սմ 4մմ
բ) 60222գ= 60կգ 222գ
4052կգ=40ց 52կգ
3004կգ=3տ 4կգ
Continue reading “Մաթեմատիկա 05.05.2021”Վարժ. 771
Արտահայտի՛ր նշված միավորներով
ա) 3023մ=3կմ 23մ
452սմ=4մ 52սմ
324մմ=32սմ 4մմ
բ) 60222գ= 60կգ 222գ
4052կգ=40ց 52կգ
3004կգ=3տ 4կգ
Continue reading “Մաթեմատիկա 05.05.2021”Վարժ․ 608
Կատարիր գործողությունը կարող ես կատարել օրինակի նման
3 կգ 250 գ + 3 կգ 750 գ = 7 կգ
8 կգ 420 գ +3 կգ 950 գ = 12 կգ 370 գ
8 կգ 650 գ + 6 կգ 350 գ = 15 կգ
5 կգ 870 գ + 7 կգ 430 գ = 13 կգ 300գ
Continue reading “Մաթեմատիկա 04.05.2021”Խնդիր 1043
Չորս պարկերից առաջինում կար 156 ընկույզ: Երբ առաջինից 10 ընկույզ լցրեցին երկրորդի մեջ, 8-ը՝ երրորդի մեջ, իսկ 12-ը՝ չորորդի մեջ, ապա պարկերում ընկույզների քանակները հավասարվեցին: Ընդամենը քանի՞ ընկույզ կար 4 պարկերի մեջ:
Լուծում
156-10-8-12=126
126×4=504 ընկույզ
Պատ.՝ 504 ընկույզ
Խնդիր 1044
Continue reading “Մաթեմատիկա 03.05.2021”1038. Արտահայտի՛ր նշված միավորներով:
ա) 3/5սմ = 30/50մմ
7/20դմ = 700/2000մմ
5/20մ = 5000/20000մմ
բ) 3/50կգ = 3000/50000գ
4/5տ = 400000/500000ց
7/100ց = 700000/10000000գ
գ) 5/20ր = 300/1200վ
3/30ժ = 180/1800ր
3/4օր = 72/96ժ
Continue reading “Մաթեմատիկա 29.04.2021”1023. Հաշվի՛ր արտահայտության արժեքը:
ա) 225x(11664:324)=8100
1. 11664:324=36
2. 225×36=8100
5250-(4225:25+2796:3)=4149
Վարժ. 976 Արտահայտիր նշված միավորներով:
ա)3/5դմ=6սմ
4/5սմ=8մմ
1/20կմ=500դմ
բ) 2/5կգ=400գ
3/25տ=120կգ
3/50տ=3/5ց
գ) 3/6ր=30վ
4/10ժ=24ր
7/8օր=21ժ
Continue reading “Մաթեմատիկա 26.04.21”Սիրելի սովորողներ, պարզեք, թե քանի քառակուսի մետր ապակի են օգտագործել ձեր տան բոլոր պատուհանները պատրաստելիս։ Հաշվեք անհրաժեշտ ապակու ծախսը, եթե 1 քառակուսի մետր( 1 մ քառ․= 10000 սմ քառ․) ապակին արժե 5000 դրամ։
Դա պարզելու համար կատարեք հետևյալ քայլերը՝


Մեր բնակարանը ունի 4 պատուհան և բոլոր պատուհանները նույն չափսի են։ Մետրի օգնությամբ ես չափեցի իմ սենյակի պատուհանի բարձրությունը և լայնությունը։
Բարձրությունը-1մ 15սմ է
ամեն փեղկի լայնությունը – 48սմ
Հաշվե՛լ ստացված արդյունքների գումարը:
Լուծում
115 x 48 =5520
115 x 48 =5520
5520 + 5520 =11040
11040 x 4 = 44160
Հաշվե՛լ անհրաժեշտ բոլոր ապակիների ծախսը, եթե 1 քառակուսի մետր( 1 մ քառ․= 10000 սմ քառ․) ապակին արժե 5000 դրամ։
44160 սմ2 = 44 մ 160սմ
44 մ x 5000 = 220000
Պատ․ ՝ ամբողջ ապակու կազմը կազմում է 220․000 դրամ։
| 690 | 734 | 676 |
| 686 | 700 | 714 |
| 724 | 666 | 710 |
700+724+676=2100
Մոգական թիվը 2100 է
Խնդիր 956.
Ի՞նչ սխալներ կան խնդիրների տվյալների մեջ:
ա) Հայկն իր ունեցած դրամի 4|5 մասն օգտագործեց ձմերուկ գնելու, իսկ 3|5 մասը՝ սեխ գնելու համար: Այդ գումարներից որքա՞ն մնաց հետո, եթե ուներ 1000 դրամ:
Լուծում
Պատ.՝ 200 դրամը չի բավականացնի սեխ գնելու համար:
Continue reading “Մաթեմատիկա 20.04.2021”Վարժ․ 940
Դասավորել կոտորակները:
ա) աճման կարգով:
3/17, 4/17, 6/17, 12/17, 15/17, 17/17:
Վարժ․ 941
Համեմտել:
ա) 3/5մ <4/5մ
բ) 7/10 կգ > 4/10 կգ:
Խնդիր 944
4500լ տարողությամբ ջրավազանը ամբողջությամբ լցված էր ջրով: Այգեպանը այդ ջրի 2/3 մասը օգտագործեց այգին ջրելու համար: Քանի՞ լիտր ջուր օգտագոծեց այգեպանը այգին ջրելու համար:
Լուծում
(4500:3) x 2 =3000լ
Պատ.՝ 3000լ ջուր:
You must be logged in to post a comment.