- Բեռնատարն անցավ 402 կմ, իսկ մարդատարը նույն ժամանակում անցավ 83 կմ-ով ավելի: Քանի՞ կմ անցավ մարդատարը:
Լուծում
402+83=485
Պատ․՝ 485 կմ։
Continue reading “Մաթեմատիկա 18․02․2021”Լուծում
402+83=485
Պատ․՝ 485 կմ։
Continue reading “Մաթեմատիկա 18․02․2021”Վարժ. 515
Կատարի՛ր գործողությունը:
ա) 42կմ – 350մ =41կմ 650մ
12դմ2սմ – 7սմ = 11դմ 5սմ
Continue reading “Մաթեմատիկա 16.02.2021”Վարժ. 512
Կազմի՛ր արտահայտություն և գտի՛ր՝
1218 և 412 թվերի տարբերությունից 7 անգամ մեծ թիվը.
(1218 – 412) x 7 =806 x 7 = 5642
2011 և 412 թվերի գումարից 8 անգամ փոքր թիվը.
(2188 + 412) : 8 = 2600 : 8 =325
12 և 41 թվերի արտադրյալից 725-ով փոքր թիվը.
(12 x 41) – 725 = 492 –
516 և 12 թվրի քանորդից 842-ով մեծ թիվը.
(516 : 12) + 842 = 43+ 842 = 885
Վարժ. 514
Հաշվի՛ր արտահայտության արժեքը, եթե a =888:
a : (64 x 25 – 1576) + 7041 = 7078
64 x 25 = 1600
1600- 1576 = 24
888 : 24 = 37
37 + 7041 = 7078

Որոշիր տղաներից յուրաքանչյուրի Զանգվածը:
72-68=4
70-4=66
66:2=33 Աշոտ
33+4=37 Նարեկ
68-33=35 Արամ
Continue reading “Մաթեմատիկա տնային 11.02.2021”Վարժ 502
Արան կարգային գումարելինեի գուարը ներկայացել է թվի տեսքով և հետո որոշ թվեր ու թվանշաններ փոխարինել է քառակուսիներով ու աստղանիշերով: Վերականգնի՛ր դրանք:
բ) 50000+200+40+3=50243
7×100000+2×1=700002
Continue reading “Դասարանական 11.02.2021”Խնդիր 483
Սոնան գնեց գրիչ, մատիտ ու քանոն և վճարեց 750 դրամ: Աննան գնեց գրիչ ու քանոն և վճարեց 550 դրամ: Անին գնեց գրիչ ու մատիտ և վճարեց 500 դրամ: Ի՞նչ արժե այդ իրերից յուրաքանչյուրը:
Լուծում՝
750-550=200
500-200=300
550-300=250
Պատ.՝ մատիտն արժե 200 դրամ, գրիչը՝ 300 դրամ, իսկ քանոնը՝ 250 դրամ:
488) Գրի՛ր այն թիվը որը պարունակում է.
ա) 1-ին կարգում՝ 6, 4-րդ կարգում՝ 5 կարգային միավորներ՝ 5006:
բ) 3-րդ կարգում՝ 9, 5-րդ կարգում՝ 2 կարգային միավորներ՝ 20900:
446. Գծի՛ր և լրացրու՛ մոգական քառակուսին:
ա)
| 145 | 243 | 212 |
| 267 | 200 | 133 |
| 188 | 157 | 255 |
Խնդիր 458.
Հայկը 15կգ ծիրանի համար վճարեց 360 դրամով ավել, քան արան 12 կգ-ի համար: Նրանցից յուրաքանչյուրը որքան է վճարել իր գնած ծիրանի համար:
Լուծում
15-12=3
360:3=120
15×120=1800
12×120=1440
Պատ.՝1800 և 1440
Continue reading “Մաթեմատիկա”Վարժ 456.
Հայկը 12կգ ձմերուկի համար վճարեց 320 դրամով ավելի քան Արան՝ 8կգ-ի համար: Յուրաքանչյուրը որքան է վճարել իր գնած ձմերուկի համար:
Լուծում
12-8=4
320:4=80
80×12=960
80×8=640
Պատ.՝640 և 960
Վարժ 457.
Սոնան 7 տուփ կարագի համար վճարեց 680 դրամով ավելի, քան Աննան՝ 5 տուփի համար: Աղջիկներից յուրաքանչյուրը որքա՞ն վճարեց իր գնած կարագի համար:
Լուծում
7-5=2
680:2=340
340×7=2280
340×5=1700
Պատ.՝ Աննան-1700 դրամ, Սոնան-2280 դրամ
Վարժություն 449
Կատարի՛ր բաժանում:

ա) 7625 : 305 = 25
բ) 7956 : 234 = 34
գ) 43036 : 212 = 203
Վարժություն 450
Կատարի՛ր բաժանումը և արդյունքը ստուգիր հաշվիչով:
ա) 2604 : 124 =21
9728 : 304 =32
You must be logged in to post a comment.